Якщо вам рекомендована гістероскопія або ви спостерігаєте симптоми, описані в цій статті, — записуйтесь на безкоштовну консультацію до гінеколога-хірурга в “Базисмед Турбота”.
На цій консультації досвідчений лікар детально розповість про обстеження, збере анамнез та допоможе впоратися зі страхом перед процедурою.
Гістероскопія
Гістероскопія дозволяє лікарю побачити стан внутрішньої частини матки на великому екрані. Гінеколог через вагіну вводить тонкий інструмент, який на кінці має камеру та підсвітку. Він називається гістероскоп.
Завдяки цій процедурі лікар має змогу оглянути матку у найдрібніших деталях. Гістероскопія не єдиний метод огляду матки, але найбільш точний.
Як проводиться гістероскопія
Під час процедури пацієнтка перебуває в гінекологічному кріслі. Лікар не робить жодних розрізів — вводить інструмент в порожнину матки через цервікальний канал. Процедура безболісна для пацієнтки: гістероскопія проводиться уві сні — під анестезією. Тривалість процедури залежить від того, для чого її проводять: для діагностики чи для лікування.
- Діагностична гістероскопія має ще одну назву — офісна гістероскопія. Така назва у неї через те, що це амбулаторна процедура, яка не потребує великої операційної та додаткових інструментів. Лікар використовує настільки тонкий інструмент, що знеболення для пацієнтки не потрібне. Гістероскопія діагностична потрібна, аби підтвердити результати інших досліджень, наприклад, УЗД, або виявити структурні порушення в матці.
- Лікувальна гістероскопія — наступний етап після офісної. Лікар використовує інструменти для видалення тканин, як от поліпи, міоми, спайки тощо. Процедура проводиться під анестезією.
За потреби лікар може провести діагностичну та лікувальну гістероскопію одночасно, аби не було потреби другого втручання.
Гістероскопія: показання
Лікар може провести процедуру, щоб діагностувати та вилікувати:
- Поліпи та міоми — це утворення, вирости у порожнині матки. Якщо поліп маленький, лікар може його видалити під час діагностичної гістероскопії надтонкими щипцями. Якщо поліп великий, може бути застосована гістерорезектоскопія. У цьому випадку використовується електричний інструмент, наприклад, петля. Гістероскопія поліпа ендометрію з хірургічним видаленням називається гістероскопічною поліпектомією, а міоми — гістероскопічною міомектомією.
- Спайки – це смуги рубцевої тканини, які можуть утворюватися в матці та викликати зміни у менструальному циклі та безпліддя. Гістероскопія може допомогти лікарю виявити та видалити спайки.
- Септум — гістероскопія може допомогти визначити, чи є у вас дефект матки, який може бути присутній з народження.
Найчастіше гінеколог призначає гістероскопію матки, коли є кровотечі:
- сильні менструальні,
- нерегулярні кров’яні виділення між циклами,
- аномальні маткові кровотечі,
- кровотечі після менопаузи.
Коли робити гістероскопію?
Якщо менструальні цикли регулярні, лікар, ймовірно, порекомендує запланувати гістероскопію на перший тиждень після закінчення менструації.
Якщо менструальні цикли нерегулярні, гінеколог-хірург потребуватиме декілька зустрічей та оглядів, щоб підібрати час для гістероскопії.
Процедуру можуть провести в будь-який час, якщо в жінки настала менопауза.
Реабілітація після гістероскопії
Одразу після процедури жінка переходить у кімнату відновлення. Там за пацієнткою будуть спостерігати протягом кількох годин. Гістероскопія вважається незначною операцією і зазвичай не вимагає перебування в лікарні на ніч.
Після гістероскопії можливі деякі спазмування або легка кровотеча. Вона може триватиме кілька днів — це в межах норми. Також нормальним є відчуття слабкості або нудоти одразу після процедури.
Статеве життя після гістероскопії не рекомендується кілька днів. Також слід утриматися від використання гігієнічних тампонів, вагінальних свічок, спринцювання, відвідування саун і прийняття ванн.
Щоб запобігти ускладненням, у післяопераційний період рекомендують приймати антибіотики та знеболювальні засоби.